MailChimp 1.1.5 - en to it translation catalogue (61 entries)

en: You must fill in %s.
it: È necessario compilare %s.

en: That email address is already subscribed to the list
it: Questa email è già iscitta alla lista

en: %s has invalid content
it: %s contenuto non valido

en: An invalid Interest Group was selected
it: Un invalido Interest Group è stato selezionato

en: That email address is invalid
it: Questa email non è valida

en: Success, you've been signed up! Please look for our confirmation email!
it: 	Ok, sei stato/a registrato/a! Per favore controlla  la nostra email di conferma!

en: required field
it: campo richiesto!

en: unsubscribe from list
it: cancellati da questa lista

en: MailChimp Setup
it: Impostazioni MailChimp

en: While upgrading the plugin setup, we were unable to login to your account. You will need to login again and setup your list.
it: Mentre aggiorniamo le impostazioni del plugin, siamo stati in grado di accedere al tuo account. Fai di nuovo il login e imposta la tua lista.

en: MailChimp List Setup
it: Impostazioni MailChimp List

en: Success! We were able to verify your username & password! Let's continue, shall we?
it: Successo! Siamo stati in grado di verificare il tuo nome utente e password! Continuiamo, va bene?

en: Uh-oh, we were unable to login and verify your username & password. Please check them and try again!
it: Uh-oh, siamo stati in grado di accedere e verificare il tuo nome utente e password. Si prega di verificare e riprovare!

en: The server said:
it: Il server dice:

en: Sign up for
it: Iscriviti per:

en: Success! Loaded and saved the info for %d Merge Variables and %d Interest Groups from your list
it: Successo! Caricate e salvate le informazioni per le %d  variabili  e  %d gruppi di interesse dalla lista

en: Now you should either Turn On the MailChimp Widget or change your options below, then turn it on.
it: Ora si deve attivare il Widget MailChimp o modificare le opzioni di seguito, quindi attivarlo.

en: Successfully Reset your List selection... Now you get to pick again!
it: Opzioni resettate con successo...Ora scegli di nuovo!

en: Fancy Javascript submission turned On!
it: L'iscrizione con Fancy Javascript attivata!

en: Fancy Javascript submission turned Off!
it: L'iscrizione con Fancy Javascript disattivata!

en: Unsubscribe link turned On!
it: Link di cancellazione attivato!

en: Unsubscribe link turned Off!
it: Link di cancellazione disattivato!

en: Successfully Updated your List Subscribe Form Settings!
it: Le impostazioni della lista modulo di iscrizione sono state salvate!

en: To start using the MailChimp plugin, we first need to login and get your API Key. Please enter your MailChimp username and password below.
it: Per iniziare ad usare il plugin MailChimp,devi fare il login ed inserire la tua API Key. Per favore inserisci username e password di Mailchimp.

en: Don't have a MailChimp account? <a href='http://www.mailchimp.com/tryit.phtml' target='_blank'>Try one for Free</a>!
it: Non hai un Account Mailchimp?<a href='http://www.mailchimp.com/tryit.phtml' target='_blank'>Prova adesso gratis!</a>

en: Save & Check
it: Salva

en: Notes
it: Note

en: Changing your settings at MailChimp.com may cause this to stop working.
it: Cambiando le impostazioni su MailChimp.com,potresti causare un'errore.

en: If you change your login to a different account, the info you have setup below will be erased.
it: Se cambi le impostazioni di login per un account differente,le informazioni saranno cancellate.

en: If any of that happens, no biggie - just reconfigure your login and the items below...
it: Se succede qualcosa non disperartii...configura nuovamente il login e le impostazioni qui sotto...

en: Logged in as
it: Loggato come

en: Your Lists
it: La tua lista

en: Please select the List you wish to create a Signup Form for.
it: Per favore seleziona la lista da cui creare il modulo di iscrizione

en: Uh-oh, you don't have any lists defined! Please visit %s, login, and setup a list before using this tool!
it: Uh-oh,non hai una lista! Per favore visita %s,fai il login e imposta una lista prima di usare questo plugin!

en: Select A List
it: Seleziona una lista

en: Update List
it: Aggiorna lista

en: Updating your list will not cause settings below to be lost. Changing to a new list will.
it: L'Aggiornamento della lista non causerà la perdita delle impostazioni. Il passaggio ad un nuovo elenco.

en: Reset List Options and Select again
it: Resetta le opzioni

en: Subscribe Form Widget Settings for this List
it: Impostazioni del Subscribe Form Widget per la lista

en: Selected MailChimp List
it: Seleziona la lista MailChimp

en: Update Subscribe Form Settings
it: Aggiorna le impostazioni del Subscribe Form

en: turning this on will place a "powered by MailChimp" link in your form that will earn you credits with us. It is optional and can be turned on or off at any time.
it: Abilitando questo sarà sarà inserito un link "powered by MailChimp" nel proprio modulo che vi farà guadagnare crediti con noi. È opzionale e può essere attivata o disattivata in qualsiasi momento.

en: Use Javascript Support?
it: Usare il supporto Javascript?

en: turning this on will use fancy javascript submission and should degrade gracefully for users not using javascript. It is optional and can be turned on or off at any time.
it: Abilitando questa si userà la presentazione fancy javascript che dovrebbe gravare agli utenti che non utilizzano javascript. È opzionale e può essere attivata o disattivata in qualsiasi momento.

en: Include Unsubscribe link?
it: Includere il link cancellazione?

en: turning this on will add a link to your host unsubscribe form
it: Abilitando quseta funzione sarà aggiunto un link per la cancellazione

en: Header content
it: contenuto testata

en: You can fill this with your own Text, HTML markup (including image links), or Nothing!
it: 	È possibile riempire questo con il proprio testo, codice HTML (comprese le immagini link), o niente!

en: Custom Styling
it: Styling

en: Turned On?
it: Attivare?

en: Header Settings (only applies if there are no HTML tags in the Header Content area above)
it:  Impostazion iHeader (si applica solo se non ci sono i tag HTML nel campo di intestazione dei contenuti,sopra)

en: Set to 0 for no border, do not enter <strong>px</strong>!
it: Imposta su 0 per non inserire il bordo,non inserire <strong>px</strong>!

en: do not enter initial <strong>#</strong>
it: non inserire inziliali con <strong>#</strong>

en: Form Settings
it: Impostazioni form

en: Name
it: Nome

en: Required?
it: Obbligatorio?

en: Include?
it: Includere?

en: Interest Groups
it: Gruppo interessi

en: No Interest Groups Setup for this List
it: Nussun gruppo interessi su questa lista

en: Show?
it: Visualizzare?

en: Options
it: Opzioni
